I Lokalny Tramp Weterański

"Pogoń za Wieprzem"

22.08.2010

W dniu 22 sierpnia 2010 roku Lubelska Grupa weterańska "Partyzant" zorganizowała pierwszy Lokalny Tramp Weterański. Impreza miała charakter jednodniowej wycieczki motocyklowej połączonej z oglądaniem atrakcji zabytkowo-urbanistycznych i miejsc historycznych, tudzież innych atrakcji znajdujących się na trasie. Szczególne zaproszenie skierowane było do właścicieli motocykli zabytkowych, niemniej jednak organizatorzy przyjęli otwarty charakter imprezy - to znaczy uczestniczył, kto chciał i czymkolwiek chciał.

W "Pogoń za Wieprzem", bo ze względu na założoną trasę taką przyjęto nazwę, wyruszyło 11 motocykli i 2 auta towarzyszące. Najmłodszy uczestnik liczył zaledwie 6 miesięcy, najstarszy zaś 60 lat. Wśród uczestników, co cieszy bardzo, znalazły się również osoby spoza naszego grona, zainteresowane wspólnym wypadem.

Wśród jednośladów znalazył się Sokół 600, DKW, IŻ (49 i 56), M72, K750, SHL-ka, Junak, Jawa, AWO Simson, a także MZ z wózkiem bocznym. Trasa przewidywała rozpoczęcie biegu w Lublinie i odwiedzenie atrakcji w takich miejscowościach jak: Jakubowice Murowane, Pliszczyn, Sobianowice, Bystrzyca, Zawieprzyce, Łęczna i Łańcuchów. Wybrane zostały mniej uczęszczane drogi i przejazdy leśne, a także przyjęto spacerowe tempo przejazdów, co znacznie uatrakcyjniło wycieczkę i pozwoliło na pełniejsze delektowanie się pięknem krajobrazu. Tropiony Wieprz, co chwilę ukazywał swoje meandry, malowniczo rozlewając swe wody w dolinie, którą co i rusz mieliśmy okazję przecinać w innym miejscu. Motocykle, jak i ich właściciele, radziły sobie doskonale. Pomimo sędziwego wieku wielu maszyn, nie pojawiły się kłopoty techniczne. Jedyna SHL-ka pod koniec blisko 100 kilometrowej trasy zaczęła niedomagać, ale głównie za sprawą właściciela, który wielokrotnie korzystał z prostoty konstrukcji i zgłębiał wnętrze silnika, dokonując coraz to bardziej wymyślnych regulacji.

Prawdziwy wstyd współczesnej motoryzacji przyniosły natomiast pojazdy czterokołowe. Zarówno Renault Scenic w połowie trasy odmówiło współpracy i musiało zostać odholowane do warsztatu. Drugiemu Scenicowi zaczęło brakować prądu, z powodu tempa jazdy, którego nie przewidział francuski konstruktor ;) (wygląda na to ze zbieżność nazw nie jest tu przypadkowa). Należy więc wyciągnąć wnioski, że najlepszym zapleczem technicznym jest plecak z zestawem kluczy i śrubokrętów, a w trasę należy wyruszać wyłącznie na dwóch kółkach.

Podczas licznych postojów uczestnicy Trampu mieli okazję lepiej się poznać, a także wymienić spostrzeżenia i doświadczenia na temat swoich motocykli. Przygotowane szczegółowe opisy odwiedzanych miejsc pozwalały na dokładne poznanie ich historii. Prawdziwą atrakcją okazał się niedzielny obiad pod jednym z wiejskich markietów 24h - bułka z tradycyjnym pętem kiełbasy. W sklepie zachwycał też szeroki wybór win "deserowych" do obiadu, które w wielu przypadkach miały w nazwie "Patyk". Ze względu jednak na zmotoryzowany charakter imprezy, jedynymi patykami jakie poszły w ruch były te od lodów na patyku.

Po zakończeniu imprezy, uczestnicy pełni wrażeń odstawili maszyny do swoich "stajni". Po takim dniu starsi uczestnicy Trampu zapewne z nutką sentymentu wspominali dawne czasy, kiedy to po naszych drogach głównie poruszały się pojazdy z poprzedniej epoki, a ci młodsi z radością odpoczywali po istnej "wycieczce w czasie".

Przeprowadzona impreza, pozwala na pewną refleksję. Posiadacze motocykli, zarówno tych nowych, jak i prawdziwych perełek historii, poszukują możliwości aktywnego wykorzystania tych pojazdów do turystyki lub też ich sprawdzenia po remontach i regulacjach. Zorganizowane wyjazdy grupowe są najlepszą formą dla takiej aktywności, pozwalają na bezpieczne podróżowanie i zwiedzanie, umożliwiają poznanie ciekawych ludzi i wymianę doświadczeń, a w przypadku awarii dają gwarancję pomocy przy usuwaniu wszelkich usterek.

Członkowie LGW "Partyzant" będą starali się aktywizować społeczność motocyklową Lubelszczyzny i zapewne niebawem zostanie zorganizowana kolejna impreza tego typu. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie i udział. Zachęcamy do śledzenia informacji na naszej stronie i zapraszamy na kolejne imprezy.

Zdjęcia z pierwszego Lokalnego Trampu Weterańskiego pt. "Pogoń za Wieprzem" znajdują się w naszej galerii.

Opis zwiedzanych miejsc z informacjami znalezionymi w Sieci w załączeniu.

Do zobaczenia na kolejnym Trampie.

Paweł Łukawski
LGW "Partyzant"

Trasa Trampu:


Wyświetl większą mapę

 

 

© LGW Partyzant