Rekonstrukcja historyczna
Przedmoście Maciejowickie
27 kwietnia 2008

27.04.2008 r. W miejscowości Ryczywół koło Kozienic odbyła się rekonstrukcja bitwy z września 1939 r. Impreza plenerowa pod tytułem "Przedmoście Maciejowickie" nawiązywała do wydarzeń z 8 i 9 września 1939 r., kiedy to pod długi - ponadkilometrowy - most na Wiśle w miejscowości Maciejowice nadciągnęły oddziały niemieckie zamierzające przeprawić się na wschodni brzeg rzeki i przeć dalej w głąb Polski. Bohaterska obrona naszych żołnierzy zniweczyła te plany. Obrońcy nie dopuścili do przeprawy głównych sił wroga- po przeprawieniu się na wschodni brzeg wysadzili most w powietrze opóźniając marsz hitlerowców.

A oto jak potoczyły się wydarzenia według autorów scenariusza "Przedmościa Maciejowickiego": Z zachodu, od strony lasu dobiega hałas silnika motocyklowego- chwilę później wyłania się Sokół wiozący dwóch żołnierzy. Wjeżdżają do wsi, ostrzegają ludność przed zbliżającymi się Niemcami. Część ludzi ucieka w kierunku umocnień polskich żołnierzy, część postanawia zostać u siebie. Chwilę później do wsi wjeżdżają niemieckie motocykle, Niemcy zeskakują z maszyn, plądrują wieś i podpalają zabudowania. Potem zaczyna się niemiecki atak na polskie pozycje, rozlegają się wystrzały, nadlatuje niemiecki samolot. Ostrzeliwuje pozycje obrońców, a zrzucona bomba eksploduje niedaleko porzuconego Sokoła. Sytuacja obrońców staje się dramatyczna a rannych przybywa. Nagle z odsieczą przybywa oddział ułanów, Niemcy zostają pobici, polscy obrońcy przechodzą na wschodni brzeg Wisły oraz niszczą za sobą most. Bitwa skończona- po chwili rozlegają się oklaski widzów.

Kilkutysięczna publiczność mogła oglądać zmagania ponad stu rekonstruktorów w strojach z epoki oraz kilka pojazdów,takich jak polski lekki samochód pancerny wz.34, niemiecki transporter kołowo-gąsiennicowy Sd.Kfz.251, motocykle z wózkami M - 72,K - 750 i Dniepr udające niemieckie BMW R-71. Lubelską Grupy Weterańskiej reprezentowały 2 pojazdy: Sokół 600 oraz M-72 (jako BMW R-71). Następna rekonstrukcja w Ryczywole już za rok.


W imieniu Organizatorów - Andrzej Kaniewski


© LGW Partyzant